Home Over Mibiton Mibiton Share Mibiton Solo Mibiton Science Deadlines Portfolio SMEs (MKB) Q&A Publicaties Agenda & Links  


Mibiton Nieuws en documenten
26-1-2012 Prosensa raises € 23 million in new equity financing.
17-1-2012 Revolving Mibiton Funds invest € 1.3 million in Dutch Life Sciences infrastructure
31-12-2011 Ronald Brus, CEO Crucell, gaat nieuw bedrijf starten.
8-12-2011 Bedrijfsleven en academia ontwikkelen samen alternatieven voor antibiotica in de veehouderij
11-11-2011 CellCoTec- A Breaktrough in Knee Cartilage Repair
8-11-2011 Prosensa Therapeutics wins EuropaBio's SME Award 2011
5-11-2011 Delphi Screener voor baarmoederhalskankerpreventie beloond met Award for Ergonomic Excellence .
28-10-2011 Algae Biotech SL's Cultivation Facility in Den Bosch open for Business.
28-10-2011 Prosensa ontvangt tot €5 miljoen Innovatiekrediet van AgentschapNL
15-9-2011 Markt durfkapitaal verkrapt

 
Mibiton investeringsaanvragen
Circa 1 keer per kwartaal worden investeringsaanvragen behandeld.  De eerstvolgende bestuursvergadering vindt plaats op vrijdag 9 maart. Alle data voor 2012 vindt u hier. Circa 2 weken voor de bestuursvergadering dient een investeringsaanvraag compleet bij het secretariaat te zijn aangeleverd. Neem ruim van te voren contact op met Mibiton voor een intake procedure en een eventueel vervolgtraject.
 

 

Verbijstering na massaontslag Organon

9-7-2010

9 juli 2010, 9:30 uur | FD.nl

Door: Anne Marije Elekan en Henk Engelenburg

 

Farmabedrijf Organon in Oss raakt alle activiteiten kwijt op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Bovendien wordt een belangrijk deel van de productie gestaakt. Het farmaconcern schrapt 2175 van 4500 banen bij Organon.

Dit heeft heeft het Amerikaanse moederbedrijf Merck donderdag bekendgemaakt. Vakbonden reageren woedend, minister Van der Hoeven spreekt van een 'gevoelig verlies' aan werkgelegenheid.

Bij de helft van de ontslagen gaat het om hoogopgeleide onderzoekers. De rest betreft productiebanen. Merck haalt de stofkam door de productie in Oss en sluit de productievestigingen in Boxmeer, Schaijk en het Schotse Newhouse. De maatregelen moeten aan het eind van het eerste kwartaal van 2011 worden doorgevoerd.

De sanering betekent dat alle onderzoek en ontwikkeling van bestaande en nieuwe geneesmiddelen voor de activiteit 'Women's health' - zoals anticonceptie, vruchtbaarheidsbehandelingen, overgangsklachten en hormomen - waarin Organon een grote speler is, worden overgepakt door Merck in de VS.

Organon degradeert binnen Merck

De kern van de onderzoeksgroep in Oss, ongeveer 300 man, staat daarmee binnenkort op straat. Organon degradeert binnen MSD, zoals de Europese Merck-organisatie heet, naar een regionaal centrum voor de productie van middelen voor Women's health en voor de aanmaak van actieve stoffen in biotechnologische medicijnen.

Merck wil zijn onderzoek en ontwikkeling in belangrijke mate vormgeven in samenwerking met derden. 'Die ontwikkeling biedt kansen voor onderzoekers en ontwikkelaars die nu bij Organon afvallen', zegt Hans Kortlever, bij MSD senior vice president en regionaal directeur voor Midden-Europa. In samenwerking met de gemeente Oss en MSD en 'Den Haag' wil Kortlever een campus met open innovatie in Oss oprichten voor jonge farmabedrijven. Dit naar voorbeeld van de high techcampus van Philips in Eindhoven en de chemiecampus Chemelot rond DSM in Heetrlen.

Vakbonden woedend

De vakorganisaties FNV Bondgenoten, VHP en CNV zijn razend en spreken van een onacceptabel plan waarbij ze zich niet zullen neerleggen. De bestuurders spreken van kapitaalvernietiging waarbij Merck kiest voor aandeelhouderswaarde en de potentie van Organon vernietigt. Ze vinden het onbegrijpelijk dat Merck de toppositie van Organon in Womens health negeert door de onderzoekers buiten spel te zetten met als argument dat het zelf de mensen wel heeft in de VS.

Jelle Loosman van CNV Vakmensen: 'Als je er bij de directie op doorvraagt, blijkt er geen onderzoeksexpertise te zijn bij Womens health bij Merck in de VS. Organon is een kleine farmaspeler maar heel groot als nichespeler in Womens health. Dat wordt in één klap vernietigd. Er is geen fatsoenlijk motief anders dan het pleasen van de aandeelhouders.'

'IJskoude sanering'

'Een ijskoude samering van het ergste soort,' zegt Aranka Ouwehand van FNV Bondgenoten. Zij gaat aandringen op een nut- en noodzaakonderzoek en op het onderzoeken van mogelijkheden om een braindrain te voorkomen en de kennis en werkgelegenheid voor Nederland te behouden.

'Daarbij moet ook Merck zijn verantwoordelijkheid nemen, net als Den Haag, want dit is een slag voor de kenniseconomie,' zegt Ouwehand.

Jan Admiraal van de VHP is verbijsterd over het feit dat Merck 'geen enkel argument' geeft voor het opdoeken van onderzoek en ontwikkeling. 'Productie en onderzoek worden nu uit elkaar gehaald. Organon verdwijnt als geďntegreerde locatie. Je zou haast in Frankrijk willen wonen, want daar zou de regering dit nooit toestaan.'

Reacties minister Van der Hoeven en burgemeester van Oss

Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken spreekt van 'een gevoelig verlies' aan werkgelegenheid. 'De overheid kan niet treden in de bedrijfseconomische afwegingen van een private partij.' De minister wil bezien of een deel van de kennisinfrastructuur kan worden behouden.

Herman Klitsie, de burgemeester van Oss, noemt het een gitzwarte dag. 'Voor Oss, voor Nederland, maar vooral voor al die mensen die nu zonder werk zitten. Het is een schok dat een gezond bedrijf kapot wordt gemaakt.'

De gemeente Oss was al enige tijd op de hoogte van de reorganisatieplannen. Maar dat bijna de helft van het bedrijf verdwijnt werd ook aan de gemeente pas vanochtend bekend gemaakt. 'Het is bijna niet te verkroppen dat de reorganisatie op zo'n korte termijn plaatsvindt. Voor een financieel florerend bedrijf is dat onaanvaardbaar,' zegt Klitsie.

Life science campus

Over de plannen voor de life science campus is Klitsie sceptisch. 'Ik waardeer het idee en de inzet van de heer Kortlever maar er ligt nog geen euro op tafel. Laat Merck er nu eerst maar een businessplan voor maken.'

De gemeente zet nu alle zeilen bij om de gedupeerde werknemers op te vangen. 'Hoewel de gemeente met een zware bezuinigingsopdracht zit doen wij er alles aan om Oss weer op weg te helpen. Mijn verlof is voorlopig ingetrokken,' aldus de burgemeester.

Copyright (c) 2010 Het Financieele Dagblad

 


Tags:

kleinere lettergrotere letterprint pagina

Home | Contact | Postbus 443 - 2260 AK Leidschendam - Loire 150 - 2491 AK Den Haag -
Telefoon + 31 (0)70 337 8780 (op werkdagen tot 14.00 hr) - Fax + 31 (0)70 337 8737 - Email blom@mibiton.nl | Disclaimer    

Techniek en realisatie: www.easy-content.nl